غذاهای ممنوعه برای طوطی ها

برند فروشگاه اینترنتی یونیک پت
پت شاپ فروشگاه آنلاین یونیک پت

غذاهای ممنوعه برای طوطی ها

بعضی از خوراکی ها ممکن است در ظاهر خوشمزه باشند ولی همین غذاها میتونن برای پرنده مضر باشن و حتی در برخی موارد میتونن برای پرنده مرگبار باشن.

پس لطفا قبل از تغذیه پرنده ، حتما در مورد آن ماده غذایی تحقیق کنید.

شکلات :

شکلات برای انسان میتونه خوراکی خوشمزه و دلپسب و لذت بخشی باشه ، اما برای پرنده مضر است و حتی در برخی از موارد میتونه کشنده باشه. مسمومیت با شکلات در پرنده میتونه در ابتدای امر باعث ایجاد اثرات منفی در سیستم گوارشی بشه و اسهال و استفراغ ایجاد کنه. در صورت ادامه مسمومیت با شکلات ، باعث اثرات مخرب بر روی سیستم عصبی مرکزی پرنده میشه. که با تشنج شروع میشه و به مرگ خاتمه پیدا میکنه.

هرگز به پرنده ، شکلات ندید و از دسترس پرنده دور نگه دارید. شکلات رو جایی نذارید که پرنده بتونه بره سر وقتش .

نمک :

همونطور که میدونید ، همه موجودات زنده نیاز دارن تا مقدار کنترل شده ای از نمک رو مصرف کنن برای تامین یون سدیم ، که برای بدن لازمه. ولی مصرف و زیاده روی در استفاده از نمک در رژیم غذایی پرنده میتونه باعث ایجاد تشنگی شدید و کمبود آب در بدن پرنده بشه و در نهایت باعث اختلال در عملکرد کلیه ها و مرگ میشه.

الکل :

مصرف الکل در پرنده و یا خوردن اتفاقی الکل توسط پرنده ، میتونه باعث اثرات مخرب بر روی عملکرد اعضای بدن پرنده بشه و حتی میتونه باعث مرگ بشه.

کافئین :

از جمله نوشیدنی هایی که دارای کافئین هستن و در بین مردم متداول هست، میشه به این موارد اشاره کرد : سودا ، قهوه ، چای . خوردن این نوشیدنی ها برای انسان مطلوب هست و دلچسب. ولی همین نوشیدنی ها که حاوی کافئین هستن برای طوطی ها و پرنده ها بسیار خطرناک هستن. در واقع کافئین میتونه باعث ایجاد اختلال در عملکرد قلب پرنده بشه و در ضربان قلب پرنده بی نظمی ایجاد کنه. باعث افزایش سرعت ضربان قلب پرنده میشه و حتی میتونه باعث مرگ بشه.

لوبیای خام :

لوبیای خام ( فرقی نمیکنه که خیس خورده باشه یا خشک ) ، برای پرنده مضر و سمی هست. لوبیای خام حاوی سمی بنام هماگلوتینین هست که برای پرنده ها میتونه کشنده باشه.

برای جلوگیری از این سمیت ، باید حتما لوبیا رو کاملا بپزید و بعد در اختیار پرنده قرار بدید.

قارچ :

قارچ ها میتونن باعث ایجاد مشکلات گوارشی در پرنده ها بشن. در برخی مواقع هم ، قارچ ها باعث ایجاد نارسایی کبدی در پرندگان میشن.

آووکادو :

مصرف پوست و هسته این میوه در پرنده باعث ایجاد نارسایی و مشکلات قلبی در پرندگان میشن.

توصیه میشه که به هیچعنوان میوه آووکادو و یا هر محصولی که حاوی آووکادو باشه رو در اختیار پرنده قرار ندین.

UniquePet
اردیبهشت 21, 1400