تشخیص بارداری در گربه ها

تشخیص بارداری در گربه ها

اگر شما گربه ای دارید که عقیم نشده و آماده جفت‌گیری هست و به یک گربه نر بارور دیگه‌ای دسترسی داشته باشه، این شانس وجود داره که که در سال 2 بار باردار بشه. حتی بچه گربه هایی با سن 4 ماه هم میتونن باردار بشن.

گربه‌ای که باردار میشه ، دچار تغییرات جسمانی و رفتاری خواهد شد که حدودا سه هفته بعد از جفت‌گیری نمایان میشه.

دوره حاملگی برای گربه‌ها بین 60 تا 67 روز است ( به طور متوسط 63 روز = 9 هفته ).

تغییرات جسمانی و رفتاری در گربه حامله :

توقف دوره فحل : این علامت رو میتونید به عنوان اولین نشانه بارداری درنظر بگیرید. اگر گربه شما هر 10 روز تا 2 هفته یک بار آماده جفت‌گیری می‌شد و این روند ناگهان متوقف شده ، احتمالاً حامله است.

نوک پستان‌ها متورم شده و تیره‌تر : رنگ اونها تیره تر و اندازه‌شون هم بزرگتر میشه. ممکنه کمی ترشحات شیری هم ببینید.

افزایش وزن : اشتهای گربه زیاد میشه و میل بیشتری به غذا خوردن داره. اکثر گربه‌های باردار در طول حاملگی تقریبا بین ۲ تا ۴ پوند ( حدود یک تا دو کیلوگرم ) وزن اضافه می‌کنن. البته این اضافه وزن کاملاً به تعداد بچه گربه‌هایی که در راهه بستگی داره . و همچنین توصیه میشه در این دوران از دادن گوشت خام به گربه اجتناب کنید.

استفراغ : گربه‌های باردار هم ممکنه دچار استفراغ‌های صبحگاهی بشن ( البته همه‌ی گربه‌ها دچار بیماری صبحگاهی نمیشن ). این عارضه به خودی خود جای نگرانی نداره، ولی اگه استفراغ ادامه پیدا کرد و یا به طور مکرر رخ داد، باید حتماً گربه رو برید پیش دامپزشک تا معاینه بشه.

بزرگ شدن و برجسته شدن شکم : تقریباً از روز 30ام ، شکم گربه‌های باردار شروع میکنه به برجسته شدن و گرد شدن.

ساختن استراحتگاه و مهربان شدن : گربه حامله هرچه به زمان زایمان نزدیک‌تر میشه، ممکنه یه جای ساکت و آروم رو انتخاب کنه و با پتو واسه خودش مکانی امن و آرام برای زایمان آماده کنه ( جزء علائم اولیه حاملگی نیست ).

از طرفی ، گربه باردار ممکنه نسبت به حالت عادی (قبل از بارداری) مهربان‌تر بشه و توجه بیشتری به شما نشون بده. در این زمان است که شما هم باید به نیازهای گربه‌تون توجه بیشتری داشته باشید و آنچه را که می‌خواد براش فراهم کنید.

خواب بیشتر : اکثر گربه‌های باردار در بیشتر ساعات روز خواب هستن.

تشخیص بالینی بارداری در گربه‌ها :

بهترین راه برای تشخیص بارداری اینه که پیش دامپزشک برید و از گربه عکس X-Ray  یا سونوگرافی بگیرید.

البته عکسبرداری با اشعه ایکس نمیتونه بچه گربه رو تا روزهای 40ام تا 45ام نشون بده . اما سونوگرافی میتونه حدوداً روز 21ام بارداری ، جنین رو نشون بده.

نگران استفاده از عکسبرداری با اشعه اکس برای گربه باردارتون نباشید. مقدار رادیواکتیو در عکسبرداری خیلی کم هست و یه بار استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس برای تشخیص حاملگی در گربه، معمولاً بدون خطر هست و در کل میشه گفت که ایمن و سالم در نظر گرفته میشه.

UniquePet
اردیبهشت 26, 1400